20.01.2020

Чому димить котел та як запобігти такій проблемі?

< повернутись до усіх статтей

Чому димить котел та як запобігти такій проблемі? Чому димить котел? Ця проблема може бути постійною або ж виникати періодично, проте заплющувати очі на неприємність не варто, адже задимлення в приміщенні може не просто спричиняти дискомфорт, але й становити небезпеку для здоров’я і навіть життя.

Якщо досі не виникало проблем: чому димить котел, до якого досі не було ніяких претензій?

Найрозповсюдженіші причини, чому дим з котла йде в будинок періодично:

  • Холодна труба димоходу;
  • Специфічні погодні умови, що спричиняють погану тягу;
  • Формування умов для зворотної тяги;
  • Засмічення труби.

Холодна труба димоходу — стандартна причина, чому твердопаливний котел димить під час першого розпалювання в сезоні. Під час руху по димоходу гарячий дим швидко охолоджується, в результаті охолоджені продукти горіння перестають підніматися вгору. Зазвичай фахівці радять перше розпалювання котла в сезоні проводити з застосуванням паперу, здібних трісочок, які легко загораються та продукують мало диму. Тепле повітря має просто прогріти димохід, після чого можна розпочинати опалення звичними видами палива.

Зі специфічними погодними умовами люди боротися не можуть, тому різкі пориви вітру, низький атмосферний тиск зазвичай доводиться просто перечекати, не шукаючи способів, як усунути дим з котла.

Зворотна тяга може формуватися не лише через специфіку погодних умов, але й через те, що у приміщенні температура нижча, ніж надворі. Наприклад, уявіть таку ситуацію — на початку весни ви приїжджаєте на дачу, де не були кілька місяців, і намагаєтеся затопити котел. У такому випадку димить твердопаливний котел не лише через те, що димар непрогрітий, але й через те, що у приміщенні температура нижча, ніж надворі. Якщо ситуація склалася саме така, перед розпалюванням котла відкрийте на певний час будинок і впустіть тепліше повітря з вулиці до приміщення. І тільки через деякий час пробуйте запалювати котел.

Засмічення труби димоходу може стати сюрпризом у будь-який момент. Наприклад, можна зранку виявити, що у димар впала грудка снігу. Восени при першому розпалюванні можна з’ясувати, що в димохід нападало листя, отвір густо заплело павутиння або ж десь там звили гніздо необачні горобці. Слід вияснити, що саме перешкоджає руху диму й усунути цю причину.

Конструктивні особливості системи опалення, через які димить твердопаливний котел

Оскільки у котлі наявні ефективні теплообмінники, температура в ньому нижча, ніж у звичайній пічці, відповідно й температура диму також дещо нижча. Відповідно сила, з якою дим прагне до отвору димоходу, слабша. Тож є низка причин, через які дим по трубі димоходу вийти неспроможний. Отож, чому котел димить регулярно:

  • Труба димоходу надто низька й перепаду атмосферного тиску для гарної тяги бракує;
  • Труба димоходу надто вузька;
  • У ходах, якими рухається дим, є тріщини, тому дим просочується в приміщення, а тяга відповідно погіршується;
  • Димохід має надто багато покручених ходів;
  • Неправильне положення засувок;
  • Димохід потребує чищення від сажі.

Якщо досі система опалення працювала ідеально, а тепер димить котел, причому постійно, насамперед варто перевірити положення засувок, які мають спрямовувати дим у потрібному напрямку, почистити димохід від сажі та перевірити, чи не з’явилися тріщини в димоході. Такі роботи варто проводити щороку в якості профілактики. Навіть якщо раніше сажу доводилося чистити раз на кілька років і вам здається, що ще рано цим займатися, все одно насамперед перевірте димохід на наявність сажі. Швидкість появи кіптяви на стінах димоходу залежить насамперед від якості палива. Спровокує різке накопичення сажі використання у якості палива:

  • Сирої деревини;
  • Смолистих дров (наприклад, соснових);
  • Синтетичних матеріалів (наприклад, ПЕТ-пляшок, поліетилену. Така сажа прилипає до стінок димоходу і провокує швидке звуження стінок труб).

Якщо ж дим з котла повертається, чому ви не знайшли простого пояснення, значить, проблеми у конструктивній невідповідності котла та системи димоходу. Наприклад, ви встановили більш потужний котел, щоб обігрівати добудований санвузол, проте димохід не відповідає потребам цього обладнання. Найпростіший варіант у такому випадку — наростити висоту труби димаря. Це допоможе вирішити проблему з надто тонкими трубами в димоході, а в деяких випадках — і з покрученими ходами димоходу. Якщо ж ви тільки готуєтеся встановлювати нове обладнання для опалення, щоб потім не шукати причин, чому димить твердопаливний котел, обов’язково врахуйте вимоги виробника до конструкції димоходу, товщини труб, висоти димаря тощо. Прокладаючи труби димоходу, уникайте по можливості горизонтального монтажу. І використовуйте якісне сухе паливо зі своєчасним профілактичним обслуговуванням всієї системи опалення!

4.8
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
11 оцінка

Ще новини